سفته


دارنده سفته باید در سررسید وجه سفته را مطالبه کند. اگر وجه سفته پرداخت شد که مشکلی وجود ندارد، اما در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سررسید، سفته را واخواست کند.
در رابطه با سفته‌هایی که به صورت عندالمطالبه صادر می‌شوند فرستادن اظهارنامه برای تعیین تاریخ سررسید ضروری است. واخواست، اعتراض رسمی به سفته‌ای است که در سررسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده سفته به عمل می‌آید. از آنجایی که این اعتراض باید رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌های چاپی که از طرف وزارت_دادگستری تهیه شده است، نوشته می‌شود.
علاوه بر این بانک‌ها نیز (معمولا بانک ملی با دو درصد هزینه) واخواست‌نامه چاپی مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته می‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسیله دادگاه صورت می‌گیرد، آورده می‌شود.
برای استفاده از مسئولیت_تضامنی ضامن‌ها(مسئولیتی که همه به صورت موازی مسئول پرداخت کل وجه هستند)، دارنده سفته باید ظرف یک سال از تاریخ واخواست، دادخواست خود را به دادگاه تقدیم کند.
اگر دارنده سفته(کسی که سفته را در دست دارد) به این وظیفه قانونی عمل نکند، در صورتی که سفته ضامن داشته باشد، دعوی او علیه ضامن‌ها پذیرفته نمی‌شود. دارنده سفته‌ای که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه_دعوی کرده است، می‌تواند از دادگاه بخواهد که اموال طرف دعوی را پیش از رسیدگی و صدور حکم به نفع او توقیف کند(تامین خواسته). در این حالت پس از صدور حکم، دارنده سفته در وصول طلبش از مال توقیف‌شده، نسبت به دیگران تقدم دارد. دادگاه نیز به محض تقاضای دارنده سفته، ممکن است معادل وجه آن، از اموال طرف مقابل به عنوان تامین توقیف کند.
در صورت اقامه دعوی علیه صادرکننده و ضامن، در برگه دادخواست در مقابل ستون مربوط به خوانده می‌توان نام صادرکننده و ضامن را ذکر کرد و در توضیح دادخواست در قسمت شرح دعوی از دادگاه، محکومیت خوانده ردیف اول به عنوان صادرکننده و خوانده ردیف دوم به عنوان ضامن را به صورت تضامنی درخواست کرد.
سفته بدون واخواست، سند عادی محسوب شده و دعوی علیه ظهرنویس یا ضامن پذیرفته نمی‌شود. از تاریخ صدور واخواست، خسارت_تاخیر_تادیه به سفته تعلق می‌گیرد. در غیر این صورت خسارت تاخیر از تاریخ تقدیم دادخواست محاسبه خواهد شد.
سفته برخلاف چک، وجه کیفری به هیچ عنوان ندارد یعنی نمی‌توان صادرکننده سفته را با عنوان پرداخت سفته بلامحل تحت تعقیب کیفری قرار داد.
در صورتی که در این خصوص نیاز به وکیل یا مشاوره دارید با ما تماس بگیرید.‌‌

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *